Abu Dabio Luvro muziejus pagaliau atvėrė duris


Po dešimties metų statybų, lapkričio 11 d. duris pagaliau atvėrė ilgai lauktas "plūduriuojantis" Prancūzijos Luvro filialas Abu Dabyje. Tai pirmasis tokio pobūdžio muziejus arabų regione, kuris atveria naują požiūrį į meno istoriją globalizuotame pasaulyje.

 

 

 

Abu Dabio Luvras yra unikalaus bendradarbiavimo tarp Jungtinių Arabų Emyratų (JAE) sostinės Abu Dabio ir Prancūzijos rezultatas. Šis neįprasto grožio architektūros šedevras, kurį sukūrė prancūzų architektas Pritzkerio premijos laureatas Jeanas Nouvelis, pastatytas Saadiyat saloje ir primena muziejų miestą (mediną), kuriame dera tradicinis arabų įkvėpimas ir šiuolaikinis dizainas bei naujausia energiją taupanti inžinerija. Ši dykumos oazė visiškai apsupta vandens, lankytojai gali vaikščioti palei promenadą, žvelgiančią į jūrą, kurią dengia nepaprasto grožio kupolas, sudarytas iš 7850 unikalių metalinių žvaigždžių, susiliejančių į sudėtingą geometrinę struktūrą ir kurio skersmuo siekia 180 metrų (apie 590 pėdų). Kai saulės spinduliai pro kupolą patenka į vidų, jie sukuria judančią "lietaus šviesą", primenančią JAE oazes dengiančias palmes.

Išdėstyta per 6400 kvadratinių metrų galerijos plotą, auganti muziejaus kolekcija apima daugiau nei 600 svarbių kūrinių ir artefaktų, iš kurių maždaug pusė bus demonstruojama per artimiausius metus. Tai senoviniai archeologiniai radiniai, dekoratyviniai menai, neoklasikinės skulptūros, šiuolaikinių tapytojų darbai ir meno instaliacijos. Muziejaus kolekcija apima žmonijos istoriją ir tyrinėja visuotinį naratyvą per meno kūrinius ir artefaktus iš viso pasaulio. Pirmoji ekspozicija kviečia lankytojus leistis į chronologinę kelionę nuo priešistorės iki šių dienų, susipažįstant su pirmųjų kaimų gimimu, universaliomis religijomis, kosmografija, karališkųjų dvarų didybe ir šiuolaikinį pasauliu.

Vieni seniausių šedevrų eksponuojamoje kolekcijoje yra Baktrijos princesė, sukurta Centrinėje Azijoje 3-iojo tūkst. pr. Kr. pabaigoje, graikų sfinksas iš 6 a. pr. Kr. ir auksinė liūto formos apyrankė iš Irano. Lankytojai pamatys kūrinius, reprezentuojančius visuotines religijas, įskaitant sakralinius tekstus, tokius kaip "Mėlynas Koranas" ir gotikinė Biblija, bei stovinti Bodhisattva iš 2-ojo ar 3-ojo a.  bei baltojo marmuro Budos galva iš Kinijos.

Vėlesnio laikotarpio akcentai yra senovinė astroliabija iš kosmografijos mokslo ekspozicijos; Prancūzijoje pagaminta  Bernard II van Risenburgh komoda, padengta raudonu kinišku laku, liudijanti tarpkultūrinę įtaką, kilusią dėl pasaulinės prekybos plėtros; Džiovanio Belini "Madona ir kūdikis", reprezentuojanti religinio meno ir ikonografijos atsiradimą.

Tokie darbai, kaip bronzinė Obos galva iš Benino Karalystės ir Jacob'o Jordaens "Geras samarietis" demonstruoja karališkųjų dvarų grožį visame pasaulyje.

Įkoniškų paveikslų serija atspindi šiuolaikinio pasaulio atsiradimą, įskaitant Gustavo Kajboto "Beziko žaidimas", Eduardo Manė "Čigonė", Polio  Gogeno "Vaikų imtynės", Osmano Hamdi Bey "Jaunasis emyras mokosi", Pito Mondriano "Kompozicija su mėlyna, raudona, geltona ir juoda", Renės Magrito "Pavergtas skaitytojas" ir Pablo Pikaso "Moters paveikslas".

Muziejaus šiuolaikinio meno kolekcijoje yra devynios Cy Twombly drobės ir garsiojo tarptautinio menininko Ai Weiwei monumentali skulptūra. O Jenny Holzer ir Giuseppe Penone sukūrė monumentalius įrenginius, kurie eksponuojami lauke po ir puikiai įsiterpė į Abu Dabio Luvro architektūrą.

Atidarymo metu taip pat eksponuojami 300 kūrinių iš Prancūzijos muziejų partnerių. Svarbiausi jų:  Leonardo da Vinčio "Gražioji Feronjė" (Prancūzijos Luvro muziejus); Vincento van Gogo autoportretas (Orsė muziejus); retas Benino imperijos  dramblio kaulo spalvos druskos šviestuvas (Prezidento Žako Širako muziejus); Vinčenzo Koroneli gaublys (Nacionalinė Prancūzijos biblioteka ); Žako Luji Davido "Napoleonas keliasi per Alpes" (Versalio pilis); Augusto Rodeno darbai (Rodeno muziejus) ir dar daug kitų garsių meno darbų. Be to, bus atvežta daug meno kūrinių iš įvairių JAE regionų.

Muziejuje bus eksponuojama nuolatinė ekspozicija, taip pat vyks koncertai ir konferencijos. Čia taip pat bus restoranas, muziejus skirtas vaikams, kuriame lankytojai nuo 6 iki 12 metų galės praleisti laiką įvairiose meno dirbtuvėse. Lankytojai galės pasiekti muziejų pėsčiomis arba atplaukti valtele.

Tai pirmasis iš trijų muziejų, kurie ateityje atvers duris lankytojams  Saadiyat saloje. JAE čia dar planuoja įrengti Guggenheimo muziejų bei Zayedo nacionalinį muziejų. Vėliau šie trys muziejai bus sujungti požeminiu tuneliu.

Kelionės į Koso salą Kelionės į Rodo salą Mokėk mažiau - keliauk dažniau! Rezervuok poilsį Lietuvoje ir užsienyje su nuolaida!