Apie Lietuvą


 
 
 

Lietuva - žalias lygumų kraštas šiaurės Europoje ant Baltijos jūros kranto, viena iš trijų Baltijos šalių, kaimynystėje turinti Latviją, Baltarusiją, Lenkiją ir Kaliningrado sritį (Rusija). Tai šalis, išsaugojusi daug natūralios gamtos kraštovaizdžių, girių, ežerų ir upių bei turinti ypatingą pajūrį - ne tik gražius smėlėtus paplūdimius, bet ir Kuršių Neriją- smėlio juostą, atskiriančią Kuršių marias nuo Baltijos jūros.

Nors minima jau nuo 1009 m., Lietuva- dar jauna valstybė, tiktai kelianti galvą po sunkios sovietų priespaudos. Nepriklausomybė atgauta tiktai 1990 m, tačiau Lietuvos valstybingumo istorija prasideda dar XIII a., kai pirmasis valdovas Mindaugas gavo karūną. Lietuvos istorija - permaininga, turinti ir didžių pergalių ir skaudžių patyrimų.

Dabar Lietuva- vos 65 tūkst. kv. km ploto valstybė, tačiau vienuose istoriniuose žemėlapiuose ji siekia Juodąją jūrą, kituose- jos iš viso nėra. Šiuo metu šalis, vis dar įtakojama 50 metų trukusios sovietų priespaudos, bando įsilieti į Europos Sąjungos ekonominę ir kultūrinę erdvę.

Kaip viena iš vėliausiai apkrikštytų šalių Europoje, Lietuva išsaugojusi daug pagoniškų tradicijų, kaimo vietovėse vis dar gyva liaudies kultūra, kitur ji atgyja tradicinių švenčių metu. Kultūrinis gyvenimas klesti didžiuosiuose miestuose.

Pagrindiniai faktai apie Lietuvą

Šalies plotas: 65 200 kv. km.

Gyventojų skaičius: 3 390 000 (2006 m.)

Kalba: oficiali Lietuvių Respublikos kalba- lietuvių kalba, priklausanti baltų kalbų grupei (šiai grupei taip pat priklauso latvių ir mirusi prūsų kalba). Tai yra archajiškiausia iš visų indoeuropiečių kalbų.

Religija: Lietuva laikoma religingu kraštu, vienas iš jos pavadinimų yra „Marijos žemė".Šiuo metu 79 proc. Lietuvos gyventojų laiko save Romos katalikais.

Valiuta: šiuo metu Lietuvos Respublikos valiuta yra litas (1 Eu = 3,45 Lt). 2009 m. planuojama įvesti eurą.

Politinė sistema: Lietuvos Respublika yra parlamentinė demokratija. Valstybės valdovas- Prezidentas, Vykdomoji valdžia- Vyriausybė (skiriama prezidento), Įstatymų leidžiamoji valdžia- Seimas (vienerių rūmų parlamentas, renkamas tiesiogiai).

Kaimynai:

- Latvija (sausumos siena- 588 km, jūros siena- 22 km);
- Baltarusija (sienos ilgis- 677 km);
- Lenkija (sienos ilgis- 104 km);
- Rusija (Kaliningrado sritis) (sausumos siena- 255 km, Kuršių marių siena- 18 km, jūros siena- 22 km).

Pajūris: visas pakrantės ilgis- 90 km. Unikalus pajūrio darinys- Kuršių nerija, pusiasalis, prasidedantis Kaliningrado srityje ir sudarantis Kuršių marias.

Ežerai: didžiausi Lietuvos ežerai- Drūkščiai (44,8 kv. km), Dysnai (24 kv.km), Dusia (23,3 kv.km).

Upės: bendras upių ilgis Lietuvoje yra 76 800 km. Ilgiausios upės: Nemunas (475 km Lietuvos teritorijoje), Nėris (234 km Lietuvos teritorijoje), Venta (161 km Lietuvos teritorijoje).

Miškai: miškai ir krūmai užima 30 proc. Lietuvos ploto. Didžiausi miškų masyvai: Dainavos giria (1450 kv.km), Labanoro giria (911 kv.km), Kazlų Rūdos miškas (587 kv. km).

Reljefas: Lietuva yra lygumų kraštas, jos sudaro apie 75 proc. krašto. Aukščiausios kalvos: Aukštasis kalnas (293,8 m), Juozapinė (293,6 m), Kruopinė (293,4 m).

Administracinis suskirstymas: Lietuvos teritorija suskirstyta į 10 apskričių. Apskritis sudaro 60 savivaldybių- 9 miestų, 43 rajonų ir 8 naujai sudarytos 2001 metais. Savivaldybės suskaidytos į 546 seniūnijas.

Apskritys: Alytaus, Kauno, Klaipėdos, Marijampolės, Panevėžio, Šiaulių, Tauragės, Telšių, Utenos, Vilniaus apskrytys.

Miestai: didžiausi Lietuvos miestai- Vilnius (541 824 gyv.), Kaunas (360 637 gyv.), Klaipėda (187 316 gyv.).

Nacionalinės šventės:

- Naujieji metai (sausio 1 d.);
- Lietuvos valstybės atkūrimo diena (vasario 16 d.);
- Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo diena (kovo 11 d.);
- Šv. Velykos
- Tarptautinė darbininkų diena (gegužės 1 d.);
- Motinos diena (pirmas gegužės sekmadienis);
- Joninių diena (birželio 24 d.);
- Valstybės Mindaugo karūnavimo diena (liepos 6 d.);
- Žolinė (rugpjūčio 15 d.);
- Visų šventųjų diena (lapkričio 1 d.);
- Šv. Kalėdos (gruodžio 25-26 d.).

Kelionės į Koso salą Kelionės į Rodo salą Mokėk mažiau - keliauk dažniau! Rezervuok poilsį Lietuvoje ir užsienyje su nuolaida!